9' Flex Auto Tilt Market Black Frame Silver Linen Umbrella Thin Pole
The new 9' Flex Auto Tilt Market Black Frame Silver Linen Canopy Umbrella is a true gem for both residential and commercial use. Adjust the canopy effortlessly with the automatic crank tilt system, offering a maximum tilt of 30° for the perfect shade on sunny days. Covering an impressive 56 sq. ft., it provides ample shade for you to enjoy the outdoors comfortably.
| Size |
9' Diameter |
|---|---|
| Ribs | 8 (Fiberglass) |
| Canopy Color | Silver Linen |
| Frame Color |
Black |
| Fabric |
Solution-dyed Olefin fabric |
| Frame Material |
Aluminum |
| Shape | Octagon |
| Height Open | 101.2" |
| Coverage | 57 sq. ft. |
| Lift | Crank |
| Tilt |
Infinite with Crank |
| Pole Diameter | 1.58" thin pole |
| Bottom Pole Length |
33" |
| Wind Vent | Single |
| Base | Not Included |
| Umbrella Style | Treasure Garden Market Umbrella |
Original: $379.00
-65%$379.00
$132.65



Description
The new 9' Flex Auto Tilt Market Black Frame Silver Linen Canopy Umbrella is a true gem for both residential and commercial use. Adjust the canopy effortlessly with the automatic crank tilt system, offering a maximum tilt of 30° for the perfect shade on sunny days. Covering an impressive 56 sq. ft., it provides ample shade for you to enjoy the outdoors comfortably.
| Size |
9' Diameter |
|---|---|
| Ribs | 8 (Fiberglass) |
| Canopy Color | Silver Linen |
| Frame Color |
Black |
| Fabric |
Solution-dyed Olefin fabric |
| Frame Material |
Aluminum |
| Shape | Octagon |
| Height Open | 101.2" |
| Coverage | 57 sq. ft. |
| Lift | Crank |
| Tilt |
Infinite with Crank |
| Pole Diameter | 1.58" thin pole |
| Bottom Pole Length |
33" |
| Wind Vent | Single |
| Base | Not Included |
| Umbrella Style | Treasure Garden Market Umbrella |

















