9' Auto Tilt Market Bronze Frame Cream Canopy Umbrella Thin Pole
The deluxe crank 9' Auto Tilt Market Bronze Frame Cream Walnut Canopy Umbrella Thin Pole is our best-selling style. This umbrella has a multiple-tilt feature that utilizes the crank handle to raise/lower the umbrella and adjust the angle of the canopy for the desired shade.
| Size |
9' Diameter |
|---|---|
| Ribs | 8 |
| Canopy Color | Cream |
| Frame Color |
Bronze |
| Fabric |
Solution-dyed Olefin fabric |
| Frame Material |
Aluminum |
| Shape | Octagon |
| Height Open | 102.5" |
| Coverage | 57 sq. ft. |
| Lift | Crank |
| Tilt |
Auto |
| Pole Diameter | 1.3" thin pole |
| Bottom Pole Length | 32" |
| Wind Vent | Single |
| Base | Not Included |
| Umbrella Style | Treasure Garden Market Umbrella |




Description
The deluxe crank 9' Auto Tilt Market Bronze Frame Cream Walnut Canopy Umbrella Thin Pole is our best-selling style. This umbrella has a multiple-tilt feature that utilizes the crank handle to raise/lower the umbrella and adjust the angle of the canopy for the desired shade.
| Size |
9' Diameter |
|---|---|
| Ribs | 8 |
| Canopy Color | Cream |
| Frame Color |
Bronze |
| Fabric |
Solution-dyed Olefin fabric |
| Frame Material |
Aluminum |
| Shape | Octagon |
| Height Open | 102.5" |
| Coverage | 57 sq. ft. |
| Lift | Crank |
| Tilt |
Auto |
| Pole Diameter | 1.3" thin pole |
| Bottom Pole Length | 32" |
| Wind Vent | Single |
| Base | Not Included |
| Umbrella Style | Treasure Garden Market Umbrella |

















