11' Flex Auto Tilt Market Black Frame Boulder Canopy Umbrella Thin Pole
The new 11' Flex Auto Tilt Market Black Frame Boulder Canopy Umbrella is a true gem for both residential and commercial use. Adjust the canopy effortlessly with the automatic crank tilt system, offering a maximum tilt of 30° for the perfect shade on sunny days. Covering an impressive 85 sq. ft., it provides ample shade for you to enjoy the outdoors comfortably.
| Size |
11' Diameter |
|---|---|
| Ribs | 8 (Fiberglass) |
| Canopy Color | Boulder |
| Frame Color |
Black |
| Fabric |
Solution-dyed Olefin fabric |
| Frame Material |
Aluminum |
| Shape | Octagon |
| Height Open | 106.9" |
| Coverage | 85 sq. ft. |
| Lift | Crank |
| Tilt |
Infinite with Crank |
| Pole Diameter | 1.58" thin pole |
| Bottom Pole Length |
33" |
| Wind Vent | Single |
| Base | Not Included |
| Umbrella Style | Treasure Garden Market Umbrella |
Original: $559.99
-65%$559.99
$196.00



Description
The new 11' Flex Auto Tilt Market Black Frame Boulder Canopy Umbrella is a true gem for both residential and commercial use. Adjust the canopy effortlessly with the automatic crank tilt system, offering a maximum tilt of 30° for the perfect shade on sunny days. Covering an impressive 85 sq. ft., it provides ample shade for you to enjoy the outdoors comfortably.
| Size |
11' Diameter |
|---|---|
| Ribs | 8 (Fiberglass) |
| Canopy Color | Boulder |
| Frame Color |
Black |
| Fabric |
Solution-dyed Olefin fabric |
| Frame Material |
Aluminum |
| Shape | Octagon |
| Height Open | 106.9" |
| Coverage | 85 sq. ft. |
| Lift | Crank |
| Tilt |
Infinite with Crank |
| Pole Diameter | 1.58" thin pole |
| Bottom Pole Length |
33" |
| Wind Vent | Single |
| Base | Not Included |
| Umbrella Style | Treasure Garden Market Umbrella |

















