10' Octagon Offset Champagne Frame Umbrellas with Base
Enjoy comfortable and convenient refuge from the bright sun rays with this stylish 10' Offset Umbrella. This umbrella features a deluxe crank lift system that makes opening and closing simple, while the multi-position tilt lets you quickly adjust for the best shade solution any time of the day.
This product requires sand/water for the base - the sand is not included.
| Size |
10' |
|---|---|
| Ribs | 8 |
| Canopy Color | Taupe, Brown, Black, Gray or Beige |
| Frame Color |
Champagne |
| Fabric |
UV-protected fabric |
| Frame Material |
Aluminum |
| Shape | Octagon with Valance |
| Height Open | 132" |
| Height Closed | 108.25" |
| Coverage | 100 sq. ft. |
| Lift | Crank |
| Tilt | Tilt and Lock |
| Pole Diameter | 2" |
| Wind Vent | Single |
| Base Included | Brown Plastic Fillable - Holds up to 200 lbs. of sand (Sand not included) |
| Umbrella Style | SunMate Offset Cantilever Umbrella |
Original: $329.99
-65%$329.99
$115.50








Description
Enjoy comfortable and convenient refuge from the bright sun rays with this stylish 10' Offset Umbrella. This umbrella features a deluxe crank lift system that makes opening and closing simple, while the multi-position tilt lets you quickly adjust for the best shade solution any time of the day.
This product requires sand/water for the base - the sand is not included.
| Size |
10' |
|---|---|
| Ribs | 8 |
| Canopy Color | Taupe, Brown, Black, Gray or Beige |
| Frame Color |
Champagne |
| Fabric |
UV-protected fabric |
| Frame Material |
Aluminum |
| Shape | Octagon with Valance |
| Height Open | 132" |
| Height Closed | 108.25" |
| Coverage | 100 sq. ft. |
| Lift | Crank |
| Tilt | Tilt and Lock |
| Pole Diameter | 2" |
| Wind Vent | Single |
| Base Included | Brown Plastic Fillable - Holds up to 200 lbs. of sand (Sand not included) |
| Umbrella Style | SunMate Offset Cantilever Umbrella |






















